Projekty domów tradycyjnych

Domy tradycyjne we współczesnej technologii różnią się od domów sprzed lat. Zachowują jednak sporo dawnych cech, w nieco zmienionym charakterze. Ich forma nawiązuje do dawnych dworów polskich bądź zabudowań gospodarczych we współczesnym wydaniu. Najważniejszym elementem jest dach – niemal zawsze ze spadkiem i załamaniami, czasem skomplikowanymi, czerpanymi z dawnych dworów czy stylu zakopiańskiego. Pokryty jest on najczęściej dachówką ułożoną klasycznie i oprócz roli zadaszenia, pełni funkcję dekoracyjną. Na elewacjach stosowane są naturalne materiały, jak kamień, drewno czy cegła. Domy takie posiadają zazwyczaj symetrycznie rozmieszczone okna – bardziej tradycyjne, standardowej wielkości, ze szprosami, bądź w uwspółcześnionej wersji większych tafli bez szprosów. Domy tradycyjne posiadają więcej detali, jak na przykład dekoracyjnie wygięte balustrady na balkonach. Mogą być parterowe, piętrowe bądź z użytkowym poddaszem.

Zalety domów tradycyjnych

Domy tradycyjne posiadają uniwersalną bryłę, która wpisuje się w zdecydowaną większość polskich warunków zabudowy, dzięki czemu projekty nie będą wymagały poprawek. Poza tym, harmonijne proporcje i kształty cechuje ponadczasowe piękno, niezależne od dominującego stylu. Sprawdzona forma architektoniczna może zostać wzbogacona o współczesne elementy, jak na przykład duże, gładkie przeszklenia czy nowoczesne technologie, przez co nie ma konieczności rezygnowania z wielu dzisiejszych rozwiązań.

Gdzie najlepiej sprawdzą się projekty domów tradycyjnych?

Projekty domów tradycyjnych doskonale sprawdzą się zwłaszcza na działkach położonych poza miastem, wpisując się w krajobraz klasycznych zabudowań. Domy tradycyjne z powodzeniem wpiszą się w różnorodne kształty i wymiary działek, także w tereny ze spadkiem.

Czy dom tradycyjny jest odpowiedni dla mnie?


Tak, jeśli jesteś miłośnikiem stylu rustykalnego, bądź zależy Ci na ponadczasowym domu, łączącym zarówno tradycyjne elementy, jak i współczesne rozwiązania i technologie. Dom tradycyjny świetnie sprawdzi się również, gdy zdecydujesz się na dom poza miastem – klasyczna forma wzorowo wpisze się w otoczenie istniejących zabudowań. Tradycyjna bryła budynku jest ponadto uniwersalna – sprawdzone rozwiązania architektoniczne posłużą niezależnie od trendów w budownictwie. Dom tradycyjny będzie idealnym rozwiązaniem dla rodziny z dziećmi lub wielopokoleniowej, a możliwość wybudowania go w kilku wersjach: parterowej, piętrowej, bądź z poddaszem, pozwala dopasować go do indywidualnych potrzeb.

Domy tradycyjne – projekty

W ofercie pracowni LK&PROJEKT znajdują się różnorodne projekty tradycyjnych domów. Bogata oferta obejmuje budynki jedno- i wielokondygnacyjne, z przewagą elementów tradycyjnych lub nowoczesnych. Projekty przygotowywane są z dbałością o każdy element, z zachowaniem wysokiego poziomu estetycznego oraz w oparciu o najnowsze rozwiązania materiałowe i technologiczne. Stylowe bryły budynków zyskują nowoczesne rozwiązania wnętrz. Skorzystaj z naszej bazy gotowych projektów domów tradycyjnych i znajdź wymarzony dla siebie, bądź zamów projekt indywidualny, skrojony na miarę Twoich potrzeb. 


Gotowe projekty domów jednorodzinnych - projekty domów tradycyjnych
Projekty domów tradycyjnych
mają większą reprezentację wśród mniejszych domów naszej pracowni architektonicznej. Bilans taki wskazywałby, że ważnym kryterium rozpoznawania i kształtowania tradycyjnego stylu architektury jest stromy dach. Taka była jego forma w naszym klimacie przez tysiąclecia, poczynając od szałasu. Prostą konstrukcję stosowano  powszechnie, także w najczęstszych - niewielkich budynkach. Musiała się więc na trwałe zespolić z wizerunkiem małego domu i do dziś zdaje się pozostawać z nim w silnym związku.

Nie zmienia to faktu, że strome dachy dwu- i czterospadowe pojawiają się bryłach wszelkich rozmiarów. O ile tylko nie są zbyt przetworzone w formie, jak w stylu współczesnej stodoły, sygnują tradycyjny w stylu dom. Projekty domów w stylu dworkowym  zajmują tu specjalne miejsce, jednak nawet ta szczególna grupa wyodrębniona została w oparciu o formę zewnętrzną. Projekty domów tradycyjnych prezentują bowiem układy funkcjonalne zgodne ze współczesnym stylem życia.  Także typy konstrukcji nośnych nie odbiegają zasadniczo od stosowanych w domach nowoczesnych.

Zadzwonimy do Ciebie!
Zostaw nam swój numer telefonu.